Facebook logo

فاز اصلاح بورس به پایان رسید/ بورس تا کجا رشد می‌کند؟

دسته‌بندی نشده

[ad_1]

به گزارش ایران پژواک، پیشروی بیش از چهل هزار واحدی شاخص بورس حالا این سئوال مهم را پیش روی سهامداران گذاشته است که آیا روند اصلاح بورس به پایان رسید؟ آیا شاخص در روزهای آتی نیز مثبت است؟ وضعیت بازار سرمایه در روزهای آتی چه خواهد شد؟ سید مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می‌گوید انتظار می رفت بازار سرمایه وارد فاز مثبت شود چرا که اولا قیمت‌ها در محدوده جذابی برای سرمایه گذاران قرار گرفته است،

 وی در توضیح این مطلب افزود: به هر حال شاخص نزدیک به ۲۴ تا ۲۵ درصد پایین آمده و منطقی است که قیمت ها برای سهامداران جذاب شود. از سوی دیگر در پایان مرداد ماه گزارش تولید و فروش شرکت‌ها منتشر شد و اتفاقا نشان داد که در این ۵ ماهه عکس تصور حاکم، شرکت‌ها وضعیت خوبی داشتند. 

 این کارشناس با اشاره به اینکه با انتشار گزارش‌ها خلا اطلاعاتی کمتر شد، گفت: گرچه در پایان شهریور ماه مشخص می‌شود که میزان سود شرکت‌ها چقدر است اما به نظر می‌رسد گزارش های اولیه مثبت بودن وضعیت را گواهی می‌دهند.

وی با اشاره به ورود حقوقی‌ها به بازار برای حمایت گفت: تاثیر حمایت حقوقی‌ها امروز روشن شد و وقتی تاثیر این حمایت روشن شد، سهامدارانی که ترسیده بودند و به قیمت های پایین سهامشان را می فروختند نیز از صف‌های فروش خارج شدند. به هر حال برخی سهامداران کم تجربه در این فضا حتی حاضر بودند که با قیمت هایی بسیار پایین سهامشان را بفروشند و از بازار بیرون بروند اما دیدند که بازار در هر دوره مختصات خود را دارد و نباید به این شیوه وارد بازار شد و با این هیجان از بازار خارج شد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا بازار وارد فاز رشد می‌شود؟ گفت: پاسخ به این سئوال مستلزم انتشار ای‌پی‌اس‌های جدید است. یکی از نقطه ضعف‌های بازار سرمایه در ایران این است که مردم عادی نمی‌دانند که سود آینده شرکت‌ها چیست؟ یکی از الزاماتی که به عنوان یک کارشناس بازار سرمایه پیشنهاد می‌کنم این است که سازمان الزام کند در تابلوی بورس ۶۰ شرکتی بزرگ  پیش‌بینی سودشان را در سال جدید مثل سال قبل اعلام کنند تا خلا اطلاعاتی بازار برای فعالین  کاهش یابد.

وی درباره احتمال پایان فاز اصلاحی گفت: من تصور می کنم بورس از سد حمایتی یک میلیون و ششصد هزار واحدی برگشت و فاز اصلاح به پایان رسید. این نکته نشان می‌دهد پیش بینی تکنیکالها کاملا درست بود. از سوی دیگر با رسیدن به نیمه شهریور ماه گزارش تولید و فروش شرکت‌ها کمی شفاف‌تر می‌شود و سخنرانی امروز دکتر روحانی نیز نشان می‌داد که اکثر صنایع نسبت به سال گذشته رشد داشته‌اند.

 این کارشناس بازار سرمایه در توضیح این مطلب ادامه داد: این امر خودش نشان می‌دهد که بازار امسال مستعد رشد است. از نظر من اصلاح به پایان رسیده است و اگرچه حمایت حقوقی‌ها هم برای کمک به بازار بود اما توجه کنیم خود قیمت‌ها به اندازه کافی جذاب هست و این حمایت بازار را جذاب‌تر کرد.

وی تاکید کرد: به نظر من فاز جدید بورس در پایان شهریور و ابتدای مهر ماه خود را نشان می‌دهد و پاییز سبزی در انتظار بازار سرمایه است.

وی با پیش بینی مثبت بودن بازار سرمایه در روز پنجم شهریور ماه گفت: پیش بینی ها نشان می دهد حمایت حقوقی ها صد در صد ادامه خواهد داشت. نه بخاطر دولت، بلکه بخاطر ارزندگی قیمت سهام، به هر حال وقتی قیمت سهمی ۵۰ تا۶۰ درصد کاهش یافته، طبیعی است که حقوقی‌ها خریدار می‌شوند.

او در توضیح این مطلب ادامه داد: تصورم این است که فعلا بازار جهش ندارد و برخی روزها مثبت و برخی روزها منفی می شود اما مطمئن باشید بازار پس از شهریور وارد فاز رشد می شود و ۱۵ روزپیش رو فرصت خوبی برای خرید وجود خواهد داشت.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *