Facebook logo

یکی از بزرگ‌ترین تحولات تاریخ کامپیوترهای اپل در راه است

دسته‌بندی نشده

[ad_1]

به گزارش سیتنا به نقل از بلومبرگ، شرکت اپل طی تصمیمی که احتمالا یکی از بزرگترین تحولات در خط تولید محصولات شرکت تا به امروز محسوب می‌شود، تراشه‌های مورد استفاده در کامپیوترهای مک را از اینتل به ARM تغییر می‌دهد. این تغییر که ابتدا در کامپیوترهای لپ‌تاپ صورت می‌گیرد در همین ماه اعلام خواهد شد.

آن طور که در گزارش‌های متعدد آمده، این تغییر، سرعت کامپیوتر را به شدت بالا برده و عمر باتری و کارایی سایر قطعات را بسیار بهتر از قبل خواهد کرد و کامپیوترهای اپل را با سایر محصولات این شرکت نظیر اپل و آیپد سازگارتر می‌کند. اپل سال‌هاست که تراشه‌های آیفون و آیپد را خودش تولید می‌کند.

در همین گزارش آمده، این خبر در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل، که از ۲۲ ژوئن آغاز می‌شود، اعلام خواهد شد. این احتمال وجود دارد که اپل در برنامه‌های خود تغییراتی ایجاد کند بنابراین اعلام این خبر نیز ممکن است با تأخیر صورت بگیرد.

مدت‌هاست که شایع است اپل در تلاش است لپ‌تاپ‌های خود را از اینتل به ARM تغییر دهد. این خواسته علاوه بر این که دست اپل را برای طراحی تراشه‌های مخصوص خود بازتر می‌کند، آن طور که می‌گویند دلیل مهم‌تری هم دارد. اپل از این که زمان عرضه مدل‌های جدید یا به‌روزشده محصولاتش وابسته به زمان‌بندی تولیدات اینتل است دل خوشی ندارد.

این تغییر از آن جهت بنیادین است که اپل برای اولین بار از ۳۶ سال گذشته است که برای خط تولید کامپیوترهای مک از تراشه‌های ساخت خود استفاده خواهد کرد.

این شرکت در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفت با کنار گذاشتن معماری «پاور پی‌سی»، از تراشه‌های اینتل استفاده کند، که تغییری مهم در آن زمان محسوب می‌شد. به همین دلیل لازم شد اپل سیستم عامل مک را از نو بازنویسی کرده و تمام نرم‌افزارهای طرف سوم را مجبور به اعمال تغییرات کند.

به گزارش سیتنا، گزارش جدید بلومبرگ حاکی است این خبر توسط اپل و در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل، که ۲۲ ژوئن آغاز می‌شود، اعلام خواهد شد. البته اپل هنوز جزئیات برگزاری این کنفرانس را اعلام نکرده است. این کنفرانس معمولا با یک طرح یا خبر بزرگ روی صحنه در مقابل شرکت‌کنندگان مشتاق اپل آغاز می‌شود اما امسال، به خاطر محدودیت‌های کرونایی، به صورت اینترنتی برگزار خواهد شد.

آن طور که مرسوم بوده، اپل خبر اصلی را در روز اول اعلام می‌کند و در ادامه هفته جلسات فنی مختلفی را برای برنامه‌نویسان تشکیل می‌دهد. در کنفرانس امسال هم انتظار می‌رود برنامه به همین منوال باشد. به همین ترتیب انتظار می‌رود خبرهای مربوط به بهبود کارایی سایر محصولات اپل و ویژگی‌های جدید ورزشی در ساعت اپل نیز مثل گذشته جزو بخش‌های این کنفرانس باشد.

اعلام خبر این تغییر بزرگ در کنفرانس به برنامه‌نویسان فرصت می‌دهد که قبل از عرضه کامپیوترهای جدید در سال ۲۰۲۱ با این معماری جدید آشنا شده و نرم‌افزارها را سازگار کنند. به همین دلیل زمان اعلام خبر ممکن است تغییر کند و هنوز هم احتمال دارد اپل از این خبر در کنفرانس امسال پرده‌برداری نکند.

استفاده از تراشه‌های ARM ابتدا فقط در بعضی از مدل‌های لپ‌تاپ اپل، از جمله مک‌بوک ۱۲ اینچی که تولید آن دیگر متوقف شده، صورت خواهد گرفت. در ادامه سایر کامپیوترهای اپل از جمله کامپیوترهای دسکتاپ نیز به این تراشه مجهز خواهند شد.

پردازنده‌های جدید از همان فناوری مورد استفاده در آیفون و آیپد بهره خواهند برد. اپل با استفاده از این فناوری توانسته است تراشه‌های مورد نظر خود را طراحی و تولید کند. به همین دلیل است که دستگاه‌های مزبور با سرعت بیشتری نسبت به کامپیوترهای اپل بهبود یافته و تولید می‌شوند. برخی از مدل‌های آیپد و آیفون امروزه کارایی بهتری از کامپیوترهای بزرگتر اپل دارند.

البته این کامپیوترهای همچنان با سیستم عامل macOS کار خواهند کرد اما معماری جدید باعث می‌شود بتوانند برنامه‌هایی را از سیستم عامل iOS قرض بگیرند.

با این وجود، نرم‌افزارهایی که برای تراشه‌های قبلی ساخته شده‌اند باید دوباره بازنویسی شوند تا بتوانند در سیستم عامل جدید نیز کار کنند. در گذشته در حرکتی مشابه، اپل ابزارهایی را به برنامه‌نویسان داده بود که بتوانند انتقال به سخت‌افزار جدید را به کمک آنها انجام دهند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *