Facebook logo

مرفاوی: کادر فنی نمی‌تواند مانع پیشرفت قایدی شود

دسته‌بندی نشده

[ad_1]

به گزارش خبرورزشی، صمد مرفاوی در مواجهه با سؤالات بی‌پرواتر از همیشه پاسخگوی مواردی بود که از او درباره تیم، وضعیت قبل و بعد استقلال و خصوصیات اخلاقی محمود فکری پرسیدیم. کسی که روزی شاگرد مرفاوی بود و حالا مرفاوی کمک اوست!

فعلاً دلی کار می‌کنیم

مربی استقلال که خودش از پیشکسوتان این تیم است، درباره کار کردن بدون قرارداد در این تیم گفت: «خب ما فعلاً هنوز قراردادی با این تیم نداریم. یعنی اینقدر حضورمان در استقلال سریع اتفاق افتاد که هنوز فرصتی برای این حرف‌ها رخ نداده است». او نگران میزان قراردادش هم نبود و گفت: «به هر حال استقلال خانه خود ماست و درباره رقم قرارداد هم با مدیران باشگاه کنار می‌آییم و مهمترین چیز این است که تیم سروسامان بگیرد».

نگذاشتند استقلال جام ‌حذفی را بگیرد

مرفاوی درباره بازی با اسامی استراماچونی و آلکس نوری گفت: «متأسفانه عزمی بر این بود که استقلال فصل پیش یک روز آب خوش از گلویش پایین نرود. اول که استراماچونی تیم را رها کرد و رفت، بعد هم مدتی تیم سرمربی نداشت. وقتی هم که فرهاد مجیدی برگشت و تیم داشت روبه‌راه می‌شد، باز موضوع استراماچونی و بازگشتش مطرح شد و موجبات دلخوری کادر فنی به وجود آمد تا تیم بار دیگر از هم بپاشد. حتم دارم از دست رفتن جام ‌حذفی به دلیل برهم ریختگی‌های ذهنی بود که برای مربیان و در نهایت تیم ایجاد شد وگرنه تیم می‌توانست قهرمان جام‌ حذفی شود».

کاش مجیدی احساساتی نمی‌شد

او درباره استعفای مجیدی هم گفت: «من فرهاد را در دورانی که در استقلال بازی می‌کرد، می‌شناسم. او کلاً بازیکنی است که خیلی زود تصمیماتش را از فکر به عمل تبدیل می‌کند و در خیلی از موارد هم نتیجه گرفته ولی گاهی این‌گونه می‌شود که شاید عده‌ای بگویند بهتر بود در آن مقطع تصمیمی غیر از استعفا می‌گرفت و می‌ماند».

الان استقلال باید فینالیست لیگ قهرمانان بود

مربی استقلال در این باره که بهتر نبود کادر فنی جدید کمی زودتر تیم را در دست می‌گرفت تا در لیگ قهرمانان با قدرت و برنامه‌تر حضور می‌یافتند، گفت: «با همه احترامی که برای مجید نامجومطلق و کادر فنی قبلی قائل هستم ولی خب این احتمال وجود داشت که اگر فرهاد مجیدی می‌ماند و تیم را خودش هدایت می‌کرد، الان تیم راهی فینال آسیا شده بود. دیدیم که در قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم پاختاکوری که استقلال را حذف کرد، حریف پرسپولیس شد و می‌شد این مسائل به شکلی دیگر رقم بخورد و حالا استقلال راهی فینال می‌شد».

پیه همه چیز را به تن‌مان مالیدیم

مرفاوی در این باره که چطور جرأت کرده‌اند با این مربیان تیمی با وضعیت استقلال را در دست بگیرند، گفت: «ما کاملاً با وضعیت باشگاه، بدهی‌ها و شرایط بدی که تیم دارد، آشنا بودیم. یعنی نشستیم و با محمود فکری در ارتباط با همه مسائل از جمله ترکیب بازیکنان، وضعیت زمین و حتی مسائلی مانند اوضاع مالی باشگاه حرف زدیم و سپس تصمیم گرفتیم استقلال را در دست بگیریم و برای رها شدنش از این وضعیت تلاش کنیم. در واقع پیه همه چیز را به تن‌مان مالیدیم و گفتیم می‌رویم و ان‌شاءا… با کمک هواداران و یاری خدا و البته خود بازیکنان تیم را به جایگاهی که باید و شاید می‌رسانیم».

شروع‌های بد را تمام می‌کنیم

در ابتدای فصول اخیر استقلال همواره مدتی به ته جدول می‌رفت و بعد بالا می‌آمد. مرفاوی در این باره که آیا باز هم چنین وضعیتی در انتظار استقلال است یا نه، گفت: «نه! این قول را به هواداران می‌دهیم که استقلال این فصل را پرقدرت شروع کند و دیگر آخر فصل افسوس امتیازات از دست رفته اول فصل را نخورد».

فکری مربی بادرایتی است

مرفاوی که مدتی به عنوان مدیر فنی با محمود فکری در نساجی مازندران کار کرده، در این باره که او را چقدر و چطور شناخته، گفت: «فکری همان‌طور که در دروان بازی‌اش منظم و مسئولیت‌پذیر بود، در کار مربیگری‌اش هم همین‌طور است و یک تیم منظم با تمرینات مفید را دنبال می‌کند. او روحیه شکست ندارد و فقط به پیروزی فکر کرده و این روحیه را به خوبی به تیمش هم منتقل می‌کند».

کادر فنی و بازیکنان سریع اخت شدند

مرفاوی درباره اینکه وضعیت ارتباط برقرار شدن بین بازیکنان و مربیان جدید چطور است، گفت: «روابط خیلی سریع و خوب گرم شد و البته ما تقریباً همه بازیکنان استقلال را می‌شناختیم و می‌دانستیم هر یک چه حال و هوایی دارند. آنهایی هم که در کادر فنی استقلال هستند، افرادی غریبه برای اهالی فوتبال نیستند و این ارتباط دوطرفه خیلی سریع شکل گرفت».

تعدد مربیان، خواست فکری است

این روزها خیلی از کارشناسان به تعداد زیاد کادر فنی استقلال انتقاد می‌کنند که مرفاوی در این باره توضیح داد و گفت: «اگر تعداد مربیان تیم ما زیاد است، به این دلیل است که برای هر کاری یک مربی داریم و شرح وظایف به درستی تقسیم شده تا تداخل کاری ایجاد نشود و در نهایت هیچ موضوعی بدون توجه از دید کادر فنی پنهان نماند. این خواست فکری است و باید به آن احترام گذاشت».

باید از بازیکنان جدید بازی بگیریم

از مربی استقلال درباره بازیکنانی که مشخص نیست چه کسی آنها را انتخاب کرده و به استقلال آورد، پرسیدیم که گفت: «به هر حال این نفرات با سلیقه مدیریت قبلی خریداری شده‌اند و ما هم هیچ دخلی در این کار نداشتیم ولی الان که یک یا دو جای خالی داریم، باید خیلی با دقت و در پست‌هایی که نفر نداریم، بازیکن بگیریم. البته این نفرات هم جزو بازیکنان خوب لیگ برتر ما هستند که باید بتوانیم به درستی و در پست‌هایی که باید، از آنها استفاده کنیم».

در پست واسعی بازیکن داشتیم

او در پاسخ به این پرسش که چرا سعید واسعی که ابراز علاقه کرده بود به استقلال بیاید، با دست‌دست کردن باشگاه راهی تراکتور شد گفت: «مسئولان باشگاه در این باره گفتند با جذب او دچار مشکلات حقوقی می‌شدیم و نخواستند دردسری داشته باشیم» اما تراکتور همین بازیکن را با همین شرایط جذب کرد و مرفاوی در واکنش به این موضوع که مطرح شد، گفت: «ما با توجه به جای کمی که در لیست داریم، باید به دقت و بازیکنانی که لازم داریم را جذب کنیم و نمی‌خواستیم در پست واسعی که بازیکن داشتیم، یارگیری اضافه داشته باشیم».

نادری هم گزینه استقلال است

او در پاسخ به این پرسش که آیا نادری را باید استقلالی بدانیم یا نه؟ گفت: «هیچ خبری در این باره ندارم ولی باید این را بگویم که کادر فنی درصدد است خیلی با وسواس و در پست‌هایی که نیاز داریم، بازیکن بگیرد». مرفاوی در واکنش به این موضوع که کلاً کادر فنی روی این بازیکن نظر دارد یا نه، گفت: «به هر حال نادری فصل قبل در پرسپولیس نشان داد بازیکن قابلی است و ما هم اگر بخواهیم بازیکنی را جذب کنیم، شرایط فصل قبلی‌اش برایمان مهم است و این می‌تواند دلیل اصلی باشد برای اینکه ما روی این بازیکن هم نظر داشته باشیم».

روی قایدی حساب کردیم اما… 

در حالی که احمد مددی درباره فروش مهدی قایدی گفته این احتمال وقتی است که باشگاه نیاز شدید مالی داشته باشد، از مرفاوی پرسیدیم آیا کادر فنی راضی به این موضوع است؟ که گفت: «به هر حال گاهی باشگاه مجبور است برای درآمدزایی بازیکنانش را بفروشد و با پول آنها ستاره‌های دیگری را جذب کند. این موضوع در برهه‌ای از مدیرعاملی آقای فتح‌ا…‌زاده رخ داد که داریوش یزدانی، سرژیک تیموریان، علی موسوی و مهدی پاشازاده راهی اروپا شدند و در عوض با پولی که به باشگاه تزریق شد، توانستیم وضعیت تیم را تغییر بدهیم. الان هم اگر نیاز باشد کادر فنی نمی‌تواند مانع پیشرفت بازیکن شود. البته قطعاً دوست داریم این بازیکن در اختیار استقلال باشد ولی در کل باشگاه تصمیم‌گیرنده است. امیدواریم مشکلات مالی به گونه‌ای حل شود که نیازی به فروش قایدی نباشد».

دیاباته و میلیچ را می‌خواهیم

مربی استقلال درباره آخرین اخباری که از دیاباته و میلیچ دارد، گفت: «ما هم همان‌قدری می‌دانیم که باشگاه اعلام می‌کند. فعلاً که آقای خلیل‌زاده گفته پولش را داده‌اند. امیدواریم برگردند. هر دو این بازیکنان جزو خوب‌های فصل قبل استقلال بودند». مرفاوی در این باره که سعادتمند در بهار امسال گفته بود یک هوادار پول میلیچ را داده ولی بعد مشخص شد برگه واریز پول فتوشاپ بوده، گفت: «ان‌شاءا… که این‌بار چنین چیزی نیست و حرف آقای خلیل‌زاده درباره پرداخت پول دیاباته درست است».

شجاع را از مس رفسنجان کشف کردم

شجاع خلیل‌زاده در مصاحبه‌ای گفت فوتبالش را مدیون صمد مرفاوی است. وقتی در این باره از مربی استقلال سؤال کردیم، گفت: «در آن برهه من سرمربی مس کرمان بودم و تیم‌مان در یکی، دو پست بازیکن لازم داشت. از طرفی چون تیم‌های مس رفسنجان و مس سرچشمه از تیم‌های زیرمجموعه مس بودند، من گاهی برای دیدن مسابقات این تیم‌ها راهی استادیوم می‌شدم و یکی، دو بازیکن را انتخاب کردم. یکی از آنها شجاع بود که دیدم چطور همچون اسمش شجاعانه در دفاع راست بازی می‌کند. برای همین وقتی به مدیریت باشگاه گفتم دو بازیکن را از این دو تیم می‌خواهم، بلافاصله شبانه دستور داد قراردادشان را تنظیم کنند و از روزی که خلیل‌زاده به تیم مس آمد، زیر نظر من در دفاع میانی بازی کرد. البته او دفاع راست بود ولی وقتی نبی باقری‌ها بازیکن خط دفاعی‌ام مصدوم شد، من از شجاع در آن پست بازی گرفتم و به دلیل سرعت و دوندگی بالایش خیلی خوب ظاهر شد و تا پایان فصل در همان پست بازی کرد».

استقلال را به شجاع توصیه نکردم

از او در این باره سؤال کردیم که وقتی متوجه بازی خوب شجاع شد او را تشویق نکرده به استقلال بیپیوندد که گفت: «در دوران زندگی فوتبالی‌ام هرگز هیچ بازیکنی را به حضور در تیمی امر و نهی نکرده‌ام. بازیکن خودش عقل دارد و می‌تواند انتخابش را بکند. ولی از این بابت خوشحالم که یک بازیکن گمنام را از تیم مس رفسنجان به جایی رساندم که امروز جزو بهترین مدافعان پرسپولیس و تیم ملی است».

هرگز دوست نداشتم به پرسپولیس بروم

از آقاصمد در این باره هم سؤال کردیم که آیا در دوران فوتبالش هیچ وقت دعوتنامه یا توصیه‌ای از طرف باشگاه پرسپولیس داشته که گفت: «من هرگز نه پیشنهادی داشتم و نه دلم می‌خواست به پرسپولیس بروم. من جنوبی هستم و از کودکی عاشق استقلال بودم. وقتی هم که در دوران مقدس سربازی در تهران بودم همه بازی‌های استقلال در امجدیه را می‌رفتم و از نزدیک می‌دیدم».

تفکرات فکری هم تهاجمی است، هم تدافعی

صمد مرفاوی در واکنش به این پرسش که طی مدت زمانی که در نساجی کنار فکری بوده او را چطور مربی‌ای دیده و تفکراتش هجومی است یا تدافعی، گفت: «فکری نتیجه‌گرا نیست. اتفاقاً تیمش فوتبال را منظم و با تاکتیک بازی می‌کند. هم به دفاع فکر می‌کند و هم سازمان دفاعی‌اش را منظم می‌چیند و هم در بحث هجوم وضعیت خوبی را برای نفوذ به خط دفاعی تیم مقابل ایجاد می‌کند».

هنوز سیستم بازی استقلال مشخص نشده است

درباره سیستم بازی استقلال هم از مرفاوی پرسیدیم که در لیگ بیستم از دفاع ۳ یا ۴ نفره استفاده می‌کنند که گفت: «هنوز بازی‌های تدارکاتی را آغاز نکرده‌ایم. باید سیستم‌های مختلف را در این دیدارها محک بزنیم و بعد تصمیم نهایی‌مان را بگیریم اما قطعاً تا اواخر هفته بعد تصمیم می‌گیریم».

مصدومیت‌ها از بدنسازی نبود

مربی استقلال دلیل آسیب‌دیدگی‌های پرشمار فصل قبل را بدنسازی نمی‌دانست و گفت: «اتفاقاً فصل قبل بدنسازی که با استراماچونی کار می‌کرد، عالی بود و دیدیم تیم پس از ۴ هفته اینقدر روان و خوب بود که تا صدر جدول بالا رفت. ضمن اینکه سال قبل استقلال تمریناتش را به موقع استارت زد و توانست به موقع به مسابقات وارد شود. دلیل اصلی نتیجه نگرفتن‌ها دیر اضافه شدن برخی بازیکنان به تیم بود ولی ما بدنسازمان را انتخاب کرده‌ایم و آرزو می‌کنیم با کمترین مصدومیت لیگ را تمام کنیم».

کاری به برنامه مسابقات نداریم

از مربی استقلال درباره بازی اول و در مجموع برنامه دیدارهای استقلال پرسیدیم که از ضعیف به قوی است یا برعکس که گفت: «این برای تیمی که هدفش برنده بودن است، نباید شرطی باشد برای بررسی مسابقات. ما هدف‌مان کسب موفقیت است بنابراین باید هر حریفی را دست بالا بگیریم و با همه توان روبه‌رویش بایستیم. دربی هم خوب موقعی است و تقریباً هر دو تیم وضعیت خودشان را درک کرده‌اند».

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.