Facebook logo

جواد زرینچه: می‌گفتند از سفارت ایتالیا به استراماچونی گفته‌اند نمان!

دسته‌بندی نشده

[ad_1]

به گزارش خبرورزشی، استقلال فصل جدید پیکارهای لیگ برتر را با یک پیروزی امیدوارکننده مقابل مس رفسنجان آغاز کرد و می‌توان گفت به لحاظ فنی در مسیر پیشرفت قرار دارد ولی اتفاقات حاشیه‌ای و دردسرهای طلبکاران خارجی این تیم تمام شدنی نیست. آبی‌پوشان هنوز از ماجرای باز شدن پنجره نقل و انتقالات خودشان فارغ نشده بودند که داستان پادوانی پیش آمد و حالا هم شکایت استراماچونی دردسر تازه و البته بزرگی برای آنها ایجاد کرده است. این اتفاقات موجب شد پای صحبت جواد زرینچه بنشینیم. مردی که فصل گذشته چند ماه به عنوان سرپرست کنار سرمربی ایتالیایی قرار داشت و بدون شک در مورد این پرونده می‌تواند با اطلاعات و اشراف کامل صحبت کند. 

ایراد نگیریم 
بسیار خوشحالم که دوستان خوبم در استقلال مشغول به کار شده‌اند و هفته اول را نیز با پیروزی پشت‌سر گذاشتند. محمود فکری، صمد مرفاوی، پرویز مظلومی و… همه این عزیزان استقلالی هستند و حضورشان روی نیمکت این تیم مایه خرسندی است. در مورد مسابقه هفته اول نیز اگر بخواهیم با واقعیت کنار بیاییم، باید بگوییم نمایش تیم عالی نبود ولی در این شرایط نباید ایراد گرفت. به ‌هر حال پنجره نقل و انتقالات هنوز باز نشده بود و باید به کادر فنی فرصت داد تا استقلال را به لحاظ تاکتیکی کاملاً جمع‌وجور کنند. در حال حاضر کمک کردن به مجموعه و پشتیبان مربیان بودن، مهم است. 

کمبودی به نام مدیرعامل 
نکته بسیار مهمی که نباید در این برهه حساس از آن غافل شد، کمبود مهمی است که استقلال دارد. یک تکه بسیار حساس از پازل استقلال کم است. تکه‌ای به نام مدیرعامل. به نظرم در شرایط کنونی علی نظری جویباری بهترین گزینه برای احراز سمت مدیرعاملی باشگاه استقلال تلقی می‌شود چون اولاً خودش سابقه سرپرستی و معاونت در باشگاه را داشته و به امور آشناست، در ثانی آقای جویباری با محمود فکری و پرویز مظلومی سابقه همکاری دارد و می‌تواند کاملاً با آنها هماهنگ باشد. این افراد می‌توانند بدون آنکه برای همدیگر دردسری درست کنند، کنار یکدیگر کار کنند. 

حفظ دین‌محمدی 
به هر حال باید بپذیریم فوتبال در قیاس با دورانی که ما بازی می‌کردیم، کاملاً متفاوت شده و مسائل مالی در آن فوق‌العاده اهمیت دارد. البته بماند که من همین سال گذشته هم وقتی قرار شد به عنوان سرپرست انتخاب شوم، پیرامون مسائل مالی کوچک‌ترین حرفی با آقای فتحی نزدم. در مورد جدایی سیروس دین‌محمدی عزیز به نظرم می‌شد یک مقدار بیشتر هزینه کرد و سیروس را نیز در جمع اعضای کادر فنی نگه داشت. البته از آن طرف شاید بتوان این‌طور گفت که دین‌محمدی هم می‌توانست مثل سنوات گذشته در حق استقلال گذشت کند و کنار تیم باقی بماند. حالا به هر حال هرچه بود، گذشت و برای کادر فنی استقلال و خود سیروس آرزوی موفقیت می‌کنم. 

فکری لب خط 
 اینکه همه دستیاران محمود فکری در جدال مقابل مس رفسنجان لب خط می‌آمدند و با بازیکنان صحبت می‌کردند اصلاً ایرادی ندارد و نباید آن را یک نقطه ضعف تلقی کرد چون کادر مورد نظر از نساجی قائمشهر با سرمربی خودشان همکار بوده و کاملاً با او هماهنگ هستند. مطمئن باشید اگر مربیان استقلال کنار زمین می‌آیند و نکات تاکتیکی را به بازیکنان گوشزد می‌کنند، کاملاً با هماهنگی و اجازه سرمربی محترم تیم است. البته به نظرم اگر خود محمود فکری بیشتر لب خط باشد، شرایط بهتر می‌شود. 

جمع شدن دوباره کادر 
من بارها در مصاحبه با خبرورزشی نظر شخصی خودم پیرامون انتخاب سرمربی برای استقلال و پرسپولیس را بیان کرده‌ام. به خود شما گفتم استقلال و پرسپولیس آنقدر بزرگ هستند که باید از سرمربیان معتبر خارجی استفاده کنند. در واقع این دو تیم به نوعی از دوران سرمربیان ایرانی عبور کرده‌اند ولی حالا با توجه به شرایط موجود باید از سرمایه‌هایی که داریم، حمایت کنیم. الان محمود فکری سرمربی استقلال است و باید مورد حمایت همه استقلالی‌ها باشد. فراموش نکنیم همه افرادی که الان روی نیمکت استقلال می‌نشینند، خودشان استقلالی هستند و اگر موفق نشوند، فراهم کردن شرایط برای اینکه دوباره چنین کادری کنار یکدیگر قرار بگیرند، بسیار دشوار است. 

مظلومی و صندلی سرمربیگری 
محمود فکری و صمد مرفاوی تحت عنوان بازیکن با پرویز مظلومی کار کرده‌اند و رابطه خوبی با یکدیگر دارند بنابراین فکر کردن به چنین فرضیه‌ای که پرویز مظلومی سرپرست شده تا در صورت نتیجه نگرفتن فکری، به جای او وظیفه سرمربیگری را برعهده بگیرد، اصلاً درست نیست. این دقیقاً همان تصور اشتباهی است که سال گذشته پیرامون من و استراماچونی در ذهن برخی افراد حاکم شد ولی همه دیدند وقتی سرمربی ایتالیایی رفت، من هم جدا شدم تا بعداً نگویند چشم زرینچه دنبال صندلی سرمربیگری بود. همان زمان هم پس از انتخاب به عنوان سرپرست، جلسه‌ای با استرا گذاشتم و به او گفتم: بیرون زمین هر کاری داشته باشید، من در خدمت شما هستم ولی مطمئن باشید در امور فنی وارد نمی‌شوم مگر اینکه خودتان از من مشاوره بخواهید. حتی در جلسات فنی هم شرکت نمی‌کردم تا حرف و حدیث ایجاد نشود. به نظرم مظلومی چشمش دنبال صندلی محمود فکری نیست. البته این را هم بگویم با تمام وجود دلم می‌خواهد استقلال همراه محمود فکری نتیجه بگیرد ولی اگر به هر حال در مقطعی مشکلات ایجاد شد، پرویز مظلومی خودش یکی از اعضای خانواده استقلال تلقی می‌شود و کمک گرفتن از او اصلاً اتفاق بدی نیست. 

غفوری بماند 
در مقطعی از دهه ۷۰ مرا از تیم ملی کنار گذاشتند. همان زمان می‌خواستم اعلام خداحافظی بکنم ولی مرحوم ناصر حجازی و امیر قلعه‌نویی چنین اجازه‌ای ندادند و به من گفتند: جواد! تو باید بمانی و حقت را بگیری. خوشبختانه همین اتفاق هم افتاد و به جام جهانی‌ رفتم. حالا در مورد ماجرای وریا غفوری هم به نظرم کاپیتان استقلال باید بماند، بجنگد و دوباره به تیم ملی دعوت شود. یک نکته را نیز فراموش نکنید و آن هم اینکه انتخاب بازیکنان مختلف و آزمایش آنها در دیدارهای تدارکاتی حق مسلم سرمربی است بنابراین احساس نمی‌کنم دعوت نشدن غفوری دلایل غیرفنی داشته باشد. احتمالاً اسکوچیچ می‌خواسته بازیکنان دیگر را نیز محک بزند. 

دستمزدهای زجرآور 
چند وقت قبل همراه تعدادی از قدیمی‌های استقلال به ملاقات وزیر محترم ورزش رفتیم. وقتی از مدیران وزارتخانه پرسیدیم چرا دستمزد استراماچونی پرداخت نشده تا ماجرا به شکایت و فیفا کشیده شود، موارد و فرضیه‌های متعددی به گوش‌مان رسید. یک عده می‌گفتند رفقای استرا از سفارت ایتالیا به او گفته‌اند بهتر است در استقلال نماند، بحث بدقولی از بابت پرداخت دستمزدش نیز مطرح شد و البته شایعاتی پیرامون ماجراهای کیش و… ولی نکته حائز اهمیت اینجاست که استرا استعفا نداده بود چون اگر خودش کناره‌گیری می‌کرد، فدراسیون جهانی فوتبال چنین رأی سنگینی علیه استقلال صادر نمی‌کرد. باور کنید ارقامی که برای رضایت گرفتن از شفر و استراماچونی هزینه می‌شود، به معنای واقعی کلمه زجرآور است چون در چنین وضعیت دشوار اقتصادی این پول‌ها عملاً از جیب مردم می‌رود. حالا اگر آنها تا پایان قراردادشان مانده و کار کرده بودند، حکایت متفاوت بود ولی بسیار تلخ است که می‌روند و به خاطر قراردادی که دارند، مبالغ هنگفتی از ایران به جیب می‌زنند. واقعاً برایم جای سؤال است قراردادها با بازیکنان و مربیان خارجی چگونه بسته می‌شود؟ چرا یک بار ما در این دادگاه‌ها پیروز نمی‌شویم؟ 

حاصل سفر مدیرعامل 
آقای سعادتمند برای حل و فصل همین ماجرای استراماچونی به ایتالیا رفته بود ولی به جرأت می‌توان گفت آن مسافرت غیر از ضرر چیز دیگری برای استقلال نداشت. شما نگاه کنید، سفر مدیرعامل محترم استقلال به ایتالیا در آن مقطع باعث شد فرهاد مجیدی به شدت ناراحت شود و پس از پیروزی فوق‌العاده ارزشمند مقابل پرسپولیس در جام حذفی، به جای اینکه از آن برد لذت ببریم و مهیای قهرمانی شویم، با شوک بزرگی به نام کناره‌گیری سرمربی روبه‌رو شدیم. قهرمانی جام‌ حذفی از دست رفت و این وسط استقلال مظلوم‌تر از همیشه شد و ضربه بسیار بزرگی خورد. از طرف دیگر، داستان سرمربی ایتالیایی هم حل و فصل نشد و باید رقم بسیار سنگینی به او بپردازیم. البته به نظرم وقتی آقای استراماچونی مرتب در مصاحبه‌هایش صحبت از ابراز لطف هواداران میلیونی استقلال می‌کند، باید در چنین شرایطی دقیقاً به خاطر همان هواداران، شرایط استقلال را با تمام وجود درک کند و بابت طلبی که دارد، تخفیف بدهد. مگر ایشان نمی‌گفت اگر روزی به ایران برگردم فقط سرمربی استقلال می‌شوم؟ خوب حالا که این تیم به کمک او نیاز دارد، کمک حال استقلال شود. در این شرایط استرا می‌تواند حتی با نیامدن خودش هم کمک کند. واقعاً نمی‌دانم چه بگویم. ظاهراً در فوتبال ایران مرغ همسایه همیشه غاز است. 

ضرر کردن از داوری 
استقلال طی دو فصل گذشته همواره از داوری‌ها ضرر کرده است. البته افراد شریفی در کمیته داوران حضور دارند و قطعاً عزیزانی که فصل جاری لیگ برتر را قضاوت می‌کنند نیز همگی انسان‌های باشرفی هستند و اشتباهات‌شان سهوی ولی با این وجود امیدوارم دوستان‌مان در کمیته و دپارتمان داوری مسابقات استقلال را بیشتر زیر ذره‌بین ببرند تا حق آبی‌پوشان مانند دو فصل گذشته از بابت خطاهای غیرعمدی داوری ضایع نشود. 

لای منگنه 
تازه یک هفته از فصل جدید سپری شده و کادر فنی استقلال نیز باید حالا حالاها روی موارد تاکتیکی مورد نظر خودشان کار کنند بنابراین به هیچ عنوان نباید از همین حالا با مطرح کردن بحث قهرمانی و اصرار کردن روی آن، استقلال را لای منگنه گذاشت. قطعاً همه ما دل‌مان می‌خواهد این تیم در پایان فصل موفق باشد و جام بگیرد ولی اصلاً نباید بازیکنان و مربیان را تحت فشار گذاشت. 

سرمربیگری در استقلال 
من در استقلال هم عضو هیئت مدیره بوده‌ام و هم سرپرست ولی ترجیح می‌دهم از این به بعد کار فنی بکنم. دلم می‌خواهد تحت عنوان سرمربی در فوتبال ایران ادامه فعالیت بدهم و اگر شرایط فراهم شد، روزی به عنوان سرمربی استقلال روی نیمکت این تیم قرار بگیرم. البته چنین موقعیتی سال‌ها قبل ایجاد شد ولی زمانی بود که استقلال در بدترین شرایط قرار داشته و عملاً نمی‌شد کاری کرد. دلم می‌خواهد دوباره و در یک وضعیت ایده‌آل سرمربی استقلال شوم. البته در حال حاضر با تمام وجود برای موفقیت محمود فکری دعا می‌کنم چون موفقیت او یعنی خوشحالی همه ما. شاید اگر مجید نامجومطلق در استقلال باقی می‌ماند، دستیارش می‌شدم و این‌طوری به استقلال کمک می‌کردم ولی به هر حال موقعیت فراهم نشد و زوج نامجومطلق – زرینچه روی نیمکت تشکیل نشد. 

پیگیری اخبار 
به هواداران محترم استقلال توصیه می‌کنم اخبار را از منابع موثق پیگیری کنند و به شایعات توجهی نداشته باشند چون شاید عده‌ای با استفاده از فضای مجازی بخواهند از احساسات پاک آنها سوءاستفاده کنند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.